0.00 zł

Brak produktów w koszyku.

PUODO stawia na współpracę

PUODO – czyli Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych na swojej stronie internetowej opublikował kolejny komunikat związany z ciekawym kierunkiem działania. Otóż od niedawnego czasu organ uznał, że będzie korzystać z narzędzi związanych z utrudnieniem postępowania. W komunikatach nazywa się to “brak współpracy”.  Po spółce marketingowej, ukaranej karą 20.000 pln i informacją o możliwym zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez władze spółki, dziś organ poinformował, że kolejnym, który nie chce współpracować jest… Główny Geodeta Kraju. 

Informacja na stronie PUODO: https://uodo.gov.pl/pl/138/1483

Księgi wieczyste i pośrednie identyfikowanie

W notce pojawia się też informacja czego dotyczy postępowanie wobec Głównego Geodety Kraju. Są to numery ksiąg wieczystych. O ile nie budzi żadnej wątpliwości że dla podmiotu są to bezspornie dane osobowe, bo dotyczą konkretnej osoby oraz jednocześnie każdy kto ma dostęp do numeru księgi może zidentyfikować osobę. O tyle intrygujące jest to czy organ uzna, że każdy ciąg literowy, czy literowo-cyfrowy będzie daną osobową, niezależnie od tego, czy identyfikacja jest możliwa dla dysponenta ciągu. 

Innymi słowy, czy np. to że wpiszemy sobie ciąg XDSD98785 i dla nas nic nie będzie oznaczał, może się okazać, że np. na Allegro jest to numer transakcji sąsiada. Rozważanie nie jest wcale takie oderwane od rzeczywistości, bo wbrew pozorom istnieje wiele ciągów znaków, czy identyfikatorów, które bez dostępu do swoistego “klucza”, nie dają możliwości identyfikacji. Dodatkowo pójście w tym kierunku interpretacji nieco kłóci się z pseudonimizacją, która opiera się właśnie na usunięciu zestawu “identyfikującego”. 

Poczekamy na kolejne decyzje organu i uważnie przyjrzymy się temu, jak definiuje dane osobowe. 

Najnowsze

Podobne artykuły