Kary YETI

Do czerwoności niemalże rozgrzewa środowisko RODO i IOD kwestia trzech kar nałożonych przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Przypomnijmy.

Wykaz kar

W trakcie ostatniej konferencji został podany zestaw, w którym prawie wszystko wiadomo, ale… Ale nie wiadomo nic na temat trzech kar:

  • 30.019 PLN – na firmę ochrony osób i mienia
  • 8.148 PLN – na zarządcę nieruchomości
  • 1.973 PLN – na wspólnotę. 

Pytania bez odpowiedzi…

W trakcie komentarzy pojawiło się kilka informacji, że próbowano dowiedzieć się, czego dotyczą konkretne kary. Podpowiadamy jak sformułować poprawne pytanie:

Szanowny Prezesie Urzędu Ochrony Danych Osobowych, czy kary te są nałożone w związku z tym samym naruszeniem?

Dodajmy też pytania dotyczące konkretnych podmiotów:

  • Czy kara dotyczy agencji ochrony, która świadczyła ochronę obiektu (monitoringu) w którego dość skromne progi zawitał prezes jednej z partii?
  • Czy druga kara dotyczy zarządcy budynku?
  • Czy trzecia kara dotyczy wspólnoty?

Z naszego skromnego śledztwa i wiedzy o wysokości kar dwóch z trzech podmiotów wskazuje, że tak jest. Dla nas jako #RODOmaniaków to będzie ciekawy case na spotkanie on-line o naruszeniu ochrony danych osobowych. 

Grzegorz Krzeminski
Grzegorz Krzeminski
Od ponad 22 lat związany z ochroną danych osobowych. Zaczynał od administracji rządowej i samorządowej. Od 2007 roku na rynku komercyjnym w Polsce i Wielkiej Brytanii. Doświadczony audytor, doradca, wdrożeniowiec i trener. Pracował dla firm dużych i małych, krajowych i międzynarodowych również tych, których działanie związane było z transferem danych do państw trzecich. Rozwija Metodykę Audytu Bezpieczeństwa oraz standardy związane z oceną ryzyka. Wyszkolił ponad 200 osób do pracy jako Inspektor Ochrony Danych.

Ostatnio dodane

Przeczytaj koniecznie!